Jeśli chodzi o odlewanie metali, jak również ich stopów, to celem tego procesu jest uformowanie z nich konkretnych kształtów oraz pozyskanie elementów nadających się do dalszej obróbki. Najczęściej odlewanym metalem jest aluminium, a rzadziej magnez, żelazo czy miedź. Wybór metody odlewania zależy od rodzaju metalu oraz pożądanego kształtu produktu końcowego.

Metody odlewania metali

1.    Odlewanie piaskowe – jest techniką wykorzystującą formy paskowe. Po wybraniu wzorca obiektu, umieszcza się go w skrzynce formierskiej, do której wsypuje się piasek i ubija wokoło. Gotową formę rozcina się w celu uzyskania dwóch części oraz wykonuje się w niej dodatkowe dziury, które ułatwiają doprowadzanie powierza. Po zastygnięciu metalu można wyciągnąć formę.

2.    Odlewanie skorupowe – sprawdza się głownie do odlewania aluminium, gdzie forma wykonywana jest w wysokiej temperaturze przy wykorzystaniu żywicy fenolowo-formaldehydowej i piasku kwarcowego.

3.    Odlewanie ciśnieniowe – stosowane głównie przy odlewach aluminium do seryjnej produkcji elementów. Jest to technika ciśnieniowego odlewania, wykorzystująca zimną lub gorąca komorę tłokową, dzięki czemu uzyskuje się precyzyjne elementy bez konieczności ich dodatkowej obróbki.

4.    Odlewanie kokilowe – pozwala na otrzymanie kilkunastu tysięcy odlewów, które zwykle wymagają dodatkowej obróbki.

5.    Odlewanie metodą wosku traconego – zapewnia uzyskanie kilkudziesięciu precyzyjnych odlewów niewielkich elementów, które powstają po wytopieniu wosku.